ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİTKİ YETİŞTİRME KABİNİ

 • LOKASYON
  Ankara
 • SERA TİPİ
  Bitki Yetiştirme Kabini
 • PROJE YILI
  2023
 • YETİŞTİRİLEN ÜRÜN
  Hidroponik Bitki Yetiştirme Kabini
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİTKİ YETİŞTİRME KABİNİ

Mevcut proje kapsamında hayata geçirmiş olduğumuz Dikey Topraksız Tarım Kabin Sistemi modern tarımsal yetiştiriciliğin son teknoloji hali olup geleneksel yetiştiricilik dinamikleri göz önüne alındığı zaman birçok avantajı beraberinde getirmektedir.

Açık tarla yetiştiriciliğine nazaran katlı ve kapalı sistem kullanılarak yapılan bu yetiştirme tekniğinde, iklim zararlı ve kimyasal etkenlerden bağımsız kontrollü üretim söz konusu olduğu için ürün firesi söz konusu olmayıp, tüm ürünler aynı kalitede hasat edilebilmektedir.

Kabinlerde bütün yeşil ürün grupları, bazı tıbbi bitkiler ve çilek yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Kabin sistemleri içerisinde kullanılan Led ışıklar ile bitki ihtiyacı olan güneşlenme süresi kontrollü şekilde arttırılmakta olup bu hususta daha erkenci ürünler yetiştirilmektedir. Marul söz konusu olduğunda 45 - 50 günlük yetiştirilme süresi 30 güne kadar düşürülmektedir.

Sistem sayesinde üretici, çiftçi ve yatırımcılar iklimsel koşullardan bağımsız olarak bitkisel yetiştiricilik yapabilmeyi sağlamaktadır. Ayrıca kırsal kalkınmanın hedeflendiği, Başkent Ankara'nın öncü olduğu bu sistem ile ülke ekonomisinin canlılık kazanmasına büyük örnek teşkil etmektedir.