Topraksız Tarım Nedir?

Topraksız Tarım Nedir?

Topraksız tarım serası, Hollanda modeli bir tarım modelidir. Son zamanlarda yatırımcıların karlı iş fikirleri listesinde birinciliği alan topraksız tarım, büyük sermayeli holdinglerin sektöre girmesi ile yaygınlaşmaya başlamıştır.

Hidroponik ve cocopeat olmak üzere iki çeşite ayrılan topraksız tarım insanlar arasında sağlıklı mı, yapay mı, güvenilebilir mi gibi soruları gündeme taşımıştır. Yapılan bilimsel araştırmalar topraksız tarım serasında üretilen ürünlerin topraklı tarıma göre daha sağlıklı olduğunu ortaya koymaktadır.

Yetişen ürünün kontrol altında tutularak topraktan gelen hastalıklara karşı kontrol mekanizması oluşturduğunu ve dünya genelinde topraksız tarım modelinin yaygınlaşması gerektiğini ispatlamıştır. Her mahsul döneminde verimliliğini azaltarak kaybeden toprak zaman ile yerini yatırım maliyetini ilk sene amorti eden topraksız tarım seralarına bırakacaktır.

Yatırımcısının yüzünü güldüren topraksız tarım serası, hidroponik veya akan su kültürü diye adlandırdığımız sistemde kurulması halinde pvc boruların içerisinde yetişmektedir. Cocopeat dediğimiz sistemde ise hindistan cevizi kabuğunun öğütülmesi sonucu elde edilen öz içerisinde yetişmektedir.

Topraksız Tarım Serası Verimlilik Analizi

Her iki yetiştirme yönetiminde de katlı sistem yapılarak ekilebilir alanınız 3 katına kadar çıkabilmektedir. Bu sistemde önemli olan güneş ışınlarının hesap edilerek ekilebilir bir katın diğer kata gölgeleme yapmasını engellemektir. Bitkinin topraktan alması gereken besinleri, sıvı gübre eşliğinde otomatik gübreleme cihazları ile bitkiye ulaştırdığımız bu sistem ürünün yetişme süresi bakımından topraklı tarıma göre %30 avantaj sağlayarak ürünün gelişimini hızlandırmakta ve tüm besinleri eksiksiz alması sebebi ile ortaya kaliteli ürün çıkarmaktadır.

Topraksız Tarımda Hangi Ürünler Yetiştirilebilir?

Topraksız tarım serasında ot gurubu (kıvırcık, marul, iceberg) ve çilek, domates gibi ürünler yetiştirilebilir. Ülkemizde genel olarak çilek ve domates yetiştirilen topraksız tarım seralarından alınan mahsullerin %70'i A sınıfı kaliteye sahip olması sebebi ile ihraç edilip, Türkiye pazarına girmemektedir. Türkiye pazarına girdiği takdirde kg başına hal fiyatının ortalama 2,00 TL üzerine satılan ürünlerin ülkemizdeki alıcıları genel olarak gıda imalathaneleridir.

Üzerinde bilgi kirliliğinin en çok olduğu sektörlerden biri olan topraksız tarım seraları, yanlış yönlendirme ve yetkisiz personellerin deneme yanılma yöntemi ile yaptığı hatalar sonucunda yatırımı atıl hale getirebilir. Ülkemizde bunun örneklerine rastlamak mümkündür. Bu sebep ile yatırımcıya verdiğimiz her bilgi AR-GE seramızda test edilip, maksimum verim alınarak tecrübe edilmiş bilgilerdir. Satış sonrası teknik destek ekibimiz bu bilgiler ışığında sizlere minimum alanda maksimum verimi almayı taahhüt eder. Yatırım ile ilgili bilgi almak için canlı destek ve telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilir, tamamlanan projelerimizden görselleri inceleyebilirsiniz. Bilgilendirme başlığı altından sera yatırım getirisine tıklayarak topraksız tarım serası için yapmış olduğumuz fizibilite raporlarımızı inceleyebilirsiniz.

topraksiz-tarim1