Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

 Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Sürekli yaygınlaşan bir üretim modeli olarak topraksız tarım nasıl yapılır? Sorusunun cevabını merak edenler hayli fazla. Bu modern üretim tekniği aslında farklı tekniklerle uygulanabilmektedir. Üretim süreciyle ilgili tüm endişeleri giderecek olan topraksız tarım, kontrollü şekilde birçok ortamda gerçekleştirilebilir. Sistem, üreticilerin üretim süreci boyunca daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar hem zamandan hem de emekten tasarruf sunar. Birçok avantajından dolayı yenilikçi tarım modeli olarak görülen ve geleneksel tarıma iyi bir alternatif olan topraksız tarım teknikleri şu şekildedir. Hidroponik, akuaponik ve aeroponik günümüzün yaygın olarak kullanılan üç tarım tekniğidir.

 

Hidroponik sistem

İlk kullanılan topraksız tarım tekniği olmakla birlikte sulu üretim mantığına dayanır. Bu sistemde bitkilerin kökünü destekleyecek herhangi bir katı ortam yoktur. Marul, çilek, salatalık, domates, fasulye, karpuz, kavun, dolamlık biber, kekik, ıspanak ve nane, hidroponik tarım tekniğine uygun bitkilerdir.

 

Aeroponik sistem

Havayla üretim tekniğidir. Bu sistemde ekinler askıda yer alır ve bu sayede oksijenle buluşması daha da kolaylaşır. Bitkilerin besin ve su ihtiyacı püskürtme yöntemiyle karşılanır. Yatay ya da dik şekilde uygulanan tarım modelinin maliyetleri oldukça düşük olmasından dolayı çok tercih edilmektedir.

 

Akuaponik sistem

Topraksız sulu tarım olarak nitelendirilmektedir. Bu sistemde balık üretiminde kullanılan sularla üretim yapılmaktadır. Vitaminli içeriğe sahip olan su ekinleri besler, ihtiyaç duydukları besinleri almasını sağlar.

 

Neden Topraksız Tarım?

Topraksız tarım tekniği, üretimde kontrolün kısmen veya tamamen üretici de olmasından dolayı dünya genelinde geleceğin tarım modeli olarak görülmektedir. Olumsuz tarım koşullarında bile üretim yapmayı garantileyen sistemde bitkilerin su ve besin ihtiyacı kontrollü şekilde karşılanır. Topraksız tarımda topraktan kaynaklanan hastalık riski doğrudan ortadan kalkar, iş gücüne olan ihtiyaç azalır ve her yıl daha fazla ürün alınmasını sağlar.

 

Topraksız tarım sadece kırsal değil kentsel alanlarda da rahatlıkla yapılabilir. Özellikle topraktan kaynaklı hastalıkların fazla görüldüğü bölgelerde sıklıkla uygulanmaktadır. Topraksız tarım, kuraklık ve sel gibi doğal afetlerden etkilenmeden tarım yapmayı sağlar. Bu yöntemle istenilen bir ortamda gerekli koşulları sağlayarak yetiştiricilik yapılabilir. Sınırlı alanlarda bile yüksek verim almayı sağlar. Enerji ve işçilik maliyetleri daha düşüktür. Su tüketimini ve arazi kullanım alanını azaltır. Topraksız tarım geleneksel tarım ya da seracılığa göre kat kat daha fazla verim sağlar ve daha kârlıdır.

 

Topraksız Tarım Uygulamaları

Topraksız tarım uygulamaları, fidelerin zemine ekilmediği bir sistemle yapılır. Bunun yerine fideler, topraksız tarıma özel şekilde geliştirilen kaplara yerleştirilir. Bu modern üretim tekniğiyle toprağa ihtiyaç duymadan bitki yetiştiriciliği yapılır. Yüksek teknolojinin kullanılmasıyla daha sağlıklı ürün yetiştirme ve alınan verimi katlama imkanı sunan topraksız tarım diğer dünya ülkeleri gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Toprak yerine su ve besin çözeltisiyle besin yetiştiriciliği yapmak isteyen herkes, kendi ortamında tarım yapabilir.

Sürekli gelişen ve değişen yaşam koşullarından tarım uygulamaları da payını aldı. Dünyanın dört bir yanında yoğun şekilde uygulanan ve ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan topraksız tarım, son zamanlarda sıklıkla kulağımıza çalınıyor. Ekinlerin köklerinin toprağa ekilmeden su ve hava yöntemiyle besin ihtiyacının karşılanmasını sağlayan sistem, yenilikçi tarım modeli arayanların gözdesi olmuş durumda. Bitki üretiminde toprak, gübreleme, böcek ilacı atma gibi yöntemlerin uygulanmadığı pratik bir sistem, belki şimdiye kadar bir hayaldi ancak artık değil! Topraksız tarım uygulaması ile ekin yetiştiriciliğini dar alanlarda bile imkanları tasarruflu şekilde kullanarak yapmak mümkün. Üstelik bu sistem hem daha uygun maliyetli hem de üretim sürecinde daha az kimyasal kullanmayı sağlıyor.