Seracılık Nedir?

Seracılık Nedir?

Tarım dilinde örtü altı yetiştiriciliği olarak da bilinir. Seracılık herhangi bir tarım ürününün (sebze, meyve, çiçek veya ilaç yapımında kullanılan bitkiler) mevsimsel değişikliklerden (kar, don, dolu, yağmur, fırtına) etkilenmemesi için üzerinin kapatılarak bilinçli şekilde yetiştirilmesi faaliyetidir.

Seracılık, yetiştirilen ürünü korurken, planlı dikim sayesinde ekilebilir alanı, maksimum derecede artırmayı hedefler. İnsanlar arasında hormonlu besin üretimi gibi görülen seracılık üretimi bu algının tersidir. Açıkta yetişen, hava kirliliğine veya çevreden besine, besinden insana bulaşabilecek birçok hastalığa sebep olan kontrolsüz tarım göz önüne alındığında, en sağlıklı ve sürdürülebilir tarım şeklidir.

Ülkemizde her bölgede yapılabilen bir tarım uygulaması olan seracılık, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte kendi içerisinde türlere ayrılarak, yatırımcısının yüzünü güldüren kazançlı bir sektör haline gelmiştir. Kazanç kapısı olarak görülmesi sebebi ile tercihin her geçen gün arttığı bir yatırım olan seracılık maalesef bu artışa paralel olarak yanlış bilgiler sonucu yanlış yönlendirmeleri de beraberinde getirmiştir.

Seracılık faaliyetlerini araştırıyor, seracılık nedir sorusunu kendinize soruyorsanız ve sera yatırımı yapmayı planlıyorsanız, bu noktada en dikkat edilmesi gereken konuların başında kurucu firmanın özgeçmişini araştırmak geliyor.

Sera kurulumu, herhangi bir inşaat veya çelik firmasının gerekli bilgi donanımına sahip olmadan yapabileceği bir iş değildir. Sera kurmak ile yetiştireceğiniz ürüne göre sera kurmak, birbirinden farklı konulardır. Yetiştirmeyi planladığınız ürünün yetişme gereksinimlerini sağlayacak bir sera kurmalısınız. Bu size üretimi artırarak, bitkinin stresini azaltıp sürdürülebilir bir tarım sağlayacaktır.

Firmamız birçok resmi kurumun sera kurulumunu gerçekleştirmiş olup, İç Anadolu Bölgesinin ilk Ar-Ge amaçlı topraksız tarım serasına sahiptir. Aynı zamanda bünyesinde inşaat ve ziraat mühendisi bulunduran firmamız, büyüklük göz etmeden her projeye mühendis odaklı yaklaşarak, maksimum verimi ilke edinmiştir. Sera yapımınız firmamız uhdemizde olsun veya olmasın seracılık hakkındaki öğrenmek istediğiniz her şey için firmamızı ziyaret edebilir, konusunda uzman personellerimiz ile bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Son zamanlarda değişen iklim koşulları nedeni ile seracılığın hangi bölgelerde daha verimli olduğu tartışma konusu olmuştur. Şu anda yoğun olarak üretim yapılan Antalya – Mersin bölgelerindeki seralarda, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık nedeniyle üretim yapılamamaktadır. Yılın yaklaşık 2,5 ayı kayıp zaman olarak işlemektedir. Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları neticesinde İç Anadolu Bölgesinin sadece ısıtma maliyeti olması ve ısıtma maliyetlerinin soğutma maliyetinden daha düşük olması nedeniyle daha uygun bir bölge olduğu anlaşılmıştır.

Umarım “Seracılık nedir ve seracılık hangi bölgelerde yapılır?” sorusunun cevabını verebilmişizdir.